Jak złowić karpia?

Podziel się

Wielu początkujących wędkarzy zadaje sobie pytanie, jak złowić karpia? W tym celu najlepiej dowiedzieć się więcej na jego temat, a także uzyskać informacje o tym, gdzie warto go łowić, jakiego sprzętu używać, a także z jakiej przynęty możemy skorzystać. Złowienia karpia to niełatwe zadanie, dlatego wymaga ono właściwego przygotowania.

Jak rozpoznać karpia?

Zaliczane do jednego z najpopularniejszych gatunków ryb łowionych karpie można spotkać w stawach, jeziorach i w wolno płynących rzekach. Występuje on w kilku podgatunkach, które nieznacznie się od siebie różnią. Do najpopularniejszych karpi należą karp pełnołuski, lustrzeń, golec oraz sazan, czyli dzika odmiana karpia.

Karpie osiągają ogromne rozmiary – ich długość wynieść może nawet 100 cm, podczas gdy waga nawet do 30 kg. Karp to bardzo silna ryba, która jest jednocześnie niezwykle sprytna, ostrożna i waleczna, dlatego nigdy nie wiadomo, czy uda się ją złowić.

Łowienie karpia – gdzie i kiedy?

Jeśli poszukujemy karpia, musimy wiedzieć, że aktualnie żyją one w większości stawów i jezior. Można je również spotkać w wolno płynących rzekach. Warto jednakże mieć świadomość, że większość karpi to ryby hodowlane, podczas gdy gatunki wolno żyjące, szczególnie karpie dzikie, są nieliczne.

Zaliczany do ryb ciepłolubnych karp w okresie wiosennym i letnim lubi przebywać na wypłyceniach, zaś o okresie jesienno-zimowym, gdy robi się nieco chłodniej, zaczyna żerować na mulistym dnie. Na łowienie karpi wędkarze powinni zdecydować się w okresie letnim – od czerwca do września, gdy woda jest ciepła, a pogoda stabilna.

Podobnie jak inne ryby, tak i karpie mają swoje ulubione miejsca, w których lubią przebywać i żerować. Nie istnieje jedna metoda na znalezienie karpi, ponieważ każde łowisko jest inne – inna jest temperatura wody, ukształtowanie dna, a także inne upodobania ryb w zależności od pory roku. Obszarami, w których na pewno można spotkać karpie są porośnięte roślinnością zatoki – gatunek ten niezwykle lubi przebywać wśród roślinności i w odosobnionych terenach. Jak w takim miejscu odnaleźć karpie? Otóż są one na tyle duże, że przeciskając się między trzcinami, w których lubią żyć, stają się doskonale widoczne. Dodatkowo, żerując przy dnie zauważyć można charakterystyczne pęcherzyki powierza i usłyszeć cmokanie i mlaskanie, gdy żerują przy powierzchni lub na spodniej stronie roślin wodnych.

Najlepsza przynęta na karpia

Aby złowić karpia należy go odpowiednio zwabić. Dobrym sposobem na złowienie karpia jest wykorzystanie zanęty – warto rozpocząć wabienie karpia nawet już na mniej więcej 2 tygodnie przed zasiadką. Przyciągnie ona karpie do łowiska, dzięki czemu wędkarz uzyska większą szansę na zakończony sukcesem połów.

Na początku rybę warto zwabić – w tym celu można wykorzystać dedykowane temu gatunkowi zanęty, czyli zanęty na karpia, a w kolejnym etapie zatrzymać rybę w łowisku za pomocą pelletu lub pelletu wymieszanego z zanętą. Zanętę w postaci kulek wrzucamy do wody.

Z kolei, aby złowić karpia na haczyk, można zastosować kulki proteinowe, kukurydzę, ziemniaki al dente oraz rosówki i białe robaki.  Tak, jak istnieje wiele wędkarzy, tak samo i sposobów na łowienie karpi jest naprawdę wiele – warto próbować różnych i sprawdzać, który sprawdzi się najlepiej.

Jaki sprzęt na karpia?

Wbrew pozorom karp nie jest łatwą rybą do złapania – należą one do bardzo walecznego gatunku, co należy mieć na uwadze podejmując decyzję o ich połowie.

Karpie to ryby, które można łowić zarówno na spławik, jak i na grunt, a także wypróbować metodę powierzchniową. Warto wiedzieć, że do łowienia karpi potrzebny jest naprawę wytrzymały sprzęt wędkarski, który wytrzyma ciężar ryby, jak i jej manewry w wodzie, gdy połknie przynętę.

Ze względu na charakterystyczne bąbelki widoczne na wodzie, a także pluskanie karpia, wśród posiadanego sprzętu, dobry wędkarz powinien wyposażyć się również w lornetkę – dzięki niej łatwiej zauważy rybę. Karpia można również usłyszeć, gdyż podczas żerowania wydaje specyficzne odgłosy cmokania i mlaskania.

3.8/5 - (6 votes)

Ostatnie wpisy