Jak złowić suma?

Podziel się

Sum to ryba, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla wędkarzy – choć jest on drapieżnikiem i to sporych rozmiarów, to znany jest z ostrożności, dlatego bardzo łatwo go spłoszyć. Jest on niczym prawdziwe trofeum – nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje sprawdzonych metod połowu sumów – tego gdzie ich szukać, jakiego sprzętu oraz jakiej przynęty należy w tym celu użyć.

Jak rozpoznać suma?

Charakterystyczny wygląd sumów sprawia, że jest on łatwy do rozpoznania – ma on dużą głowę z wielką paszczą. Do najbardziej wyróżniających suma cech zaliczane są dwa wąsy nad górną szczęką i cztery krótkie pod dolną. Sum to ryba drapieżna i niezwykle żarłoczna, która żywi się innymi rybami, lecz także ptakami, drobnymi ssakami, a nawet padliną. Ze względu na ilość pożywienia, jaką potrafi skonsumować, osiąga naprawdę pokaźne rozmiary w niezwykle krótkim czasie – jej rozmiary sięgają nawet do 300 cm i ponad 100 kg.

Miejsca, w których wędkarz szukający suma może go znaleźć, to duże i średnie rzeki, a także jeziora i zbiorniki zaporowe. Można spotkać go w głębokich, przydennych partiach jeziora – często ukrywa się również wśród zatopionych drzew i w zagłębieniach. W wybranym miejscu zasiedla się na długo – prowadzi osiadły, a nie koczowniczy tryb życia.

Gdzie i kiedy szukać suma?

Doświadczeni wędkarze doskonale wiedzą, jakie miejsca są lubiane przez suma. Lubi on żerować na dnie przy głównym korycie w średnich i dużych rzekach. Występuje również w jeziorach i zbiornikach zaporowych, często ukrywając się wśród zatopionych drzew. Nie lubi zmiany miejsc – najczęściej gdy wybierze sobie kryjówkę, zasiedla się tam na naprawdę długo.

Suma najlepiej łowić w okresie letnim, szczególnie w lipcu i sierpniu – można go wtedy szukać w podwodnych zaczepach i  dołkach, a w najbardziej upalne dni ryba lubi schodzić niżej – do koryta rzeki. Z kolei we wrześniu i październiku poszukiwać go należy w miejscach spiętrzenia wody. Okres zimowy, czyli od grudnia do lutego, lepiej sobie odpuścić – nie jest to najlepszy czas na połowy suma – w tym okresie ryba nie żeruje.

Sumy polują nocą, dlatego najlepszym momentem poszukiwania suma jest czas po zachodzie słońca. Można również próbować połowów tego drapieżnika wielkich rozmiarów w ciągu dnia, jednakże w momencie, gdy rzeka przybrała i woda w niej jest delikatnie zmącona, a także w czasie lekkich burz. W pogodne dni ryba lubi chować się głęboko pod powierzchnią wody – nie przepada za słońcem.

Najlepsza przynęta na suma

Sum to drapieżnik bardzo żarłoczny, dlatego osiąga naprawdę spore rozmiary. Nie jest to ryba wybredna, a za pokarm służy jej wiele różnych przysmaków, dlatego nie trudno dobrać dla niej przynętę.

Popularne sposoby na złowienie tej dużej ryby to połów na żywca lub na małą rybkę. Do najlepszych przynęt dla suma należą:

  • żywe i martwe rybki
  • pęk rosówek
  • wahadłówki
  • woblery
  • rippery
  • twistery
  • teaser

Ze względu na fakt, że brania za dnia są dość małe, gdyż sum żeruje w nocy, najlepszą porą dnia na jego połowy jest tuż po zachodzie słońca. Jako przynętę z całą pewnością sprawdzą się rosówki – ruchliwe i świeże, a także żywiec. Sum lub podpływać do przynęty i cofać się, bawiąc się w ten sposób.

Jaki sprzęt na suma?

Zastanawiasz się, jaki sprzęt wędkarski zastosować, aby złowić rybę, jaką jest sum? Przede wszystkim musi być on bardzo wytrzymały, gdyż złowienie suma wymaga nie lada siły. Jest to wielkich rozmiarów ryba, która nie poddaje się łatwo – będzie zmieniać kierunek płynięcia i próbować się wyrywać.

Sumy można łowić na różny sprzęt i zastosować inną metodę – w szczególności sprawdzi się grunt bądź spławik, choć możesz również wybrać spinning. Gdy już złowimy suma nie warto wykonywać gwałtownych ruchów wędką – ryba zacznie się wtedy wyrywać, a do jej złowienia w będzie potrzebna jeszcze większa siła.

2.3/5 - (10 votes)

Ostatnie wpisy